Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Διαγωνισμοί 6ος Διαγωνισμός Μαθηματικής και Λογικής Σκέψης του Κολλεγίου Ανατόλια

6ος Διαγωνισμός Μαθηματικής και Λογικής Σκέψης του Κολλεγίου Ανατόλια

Σάββατο 28 και Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2017

Το Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2017 πραγματοποιήθηκε στο Κολέγιο Ανατόλια η προκριματική φάση του 6ου διαγωνισμού Μαθηματικής και Λογικής Σκέψης (MLC*).

anatolia1

Η αναζήτηση του ορθού λόγου, της λογικής σκέψης είναι το ζητούμενο του διαγωνισμού Μαθηματικής και Λογικής Σκέψης του Αμερικανικού Κολλεγίου Ανατόλια.

Στο πλαίσιο του διαγωνισμού αυτού τριμελείς ομάδες μαθητών Γυμνασίου και Λυκείου διαγωνίζονται στην επίλυση λογικών γρίφων με στόχο την άσκηση της σκέψης και την πρόκρισή τους στον τελικό.

Στο διαγωνισμό συμμετείχαν 53 τριμελείς ομάδες μαθητών Γυμνασίων και 56 ομάδες μαθητών Λυκείων από πολλές πόλεις και ανάμεσά τους πολλές ομάδες από Ιδιωτικά Σχολεία και Πειραματικά Γυμνάσια - Λύκεια.

Το 2ο Γ/Σ Σταυρούπολης εκπροσωπήθηκε στον παραπάνω διαγωνισμό με 3 ομάδες που τις αποτελούσαν οι παρακάτω μαθητές/τριες:

1η ομάδα: Αχτζαλωτίδου Ευτυχία, Ζαγκορουιτσένκο Άννα, Κόρρα Έσμα (Γ΄ τάξη- Νο 24)

2η ομάδα : Ανθίτσος Αλέξανδρος-Πανταζής, Βλαχάκος Κωνσταντίνος, Καλούδης Νικόλαος-Ραφαήλ (Γ΄ τάξη - Νο 46)

3η ομάδα : Κιόση Σοφία-Ελένη, Κουβαλακίδης Ιωάννης, Πασχαλίδου Άννα-Μαρία (Β΄ τάξη –  Νο 8)

Οι ομάδες του σχολείου μας είχαν μια πολύ καλή παρουσία στο διαγωνισμό, ξεπερνώντας σε βαθμούς πολλές από τις ομάδες που διαγωνίσθηκαν.

Η 2η δε ομάδα (Νο 46) πήρε την 11η θέση στις 53 ομάδες Γυμνασίων , και έτσι προκρίθηκε στους ημιτελικούς.

Η 1η ομάδα πήρε την 30η θέση

Η 3η ομάδα πήρε την 34η θέση σε σύνολο 53 ομάδων Γυμνασίων.

Στην επιλογή, προετοιμασία και καθοδήγηση των μαθητών βοήθησε η Κα Αμαράντου Θεανώ, Μαθηματικός του Σχολείου μας.

Η Δ/νση του σχολείου και ο Σύλλογος Καθηγητών συγχαίρει τους μαθητές για τη συμμετοχή, την προσπάθεια και την πετυχημένη παρουσία τους στον παραπάνω διαγωνισμό.

Οι ομάδες μας έξω από το Ανατόλια (Σάββατο 28/1/2017)

Η ομάδα μας Ανθίτσος - Βλαχάκης - Καλούδης (δεξιά) στους ημιτελικούς. (Κυριακή 29/1/2017)